Üsküp usulü bilgiye ulaşmak adına düzenlenmiş olan en önemli çalışmalardan birisidir. 19. yüzyılda denenmeye başlanan Üsküp usulü 20. yüzyılda geliştirilmiş olan Üsküp usulü özellikle köylerde ve kasabalarda olan kişilere merkez kütüphanede bulunan kitapları götürmek ve bu sayede bilginin yayılmasını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir çalışmadır.

1950 yılından sonra ise dünyanın hemen her tarafında gezici kütüphane hizmetinin verildiği görülmektedir. Özellikle Amerika’da modern anlamda gelişme imkânı bulmuştur. Gezici kütüphane yabancı ülkelerde farklı araçlar kullanılarak verilmektedir. İsveç’te otomobil ve trenle yapılmakta iken Norveç’te denizden de bu hizmet sağlanmaktaydı.

Motorlu taşıtı olmayan ülkeler eğitim seviyesini arttırmak adına bu hizmeti öküz arabasıyla vermişlerdir. Hizmetin nasıl verildiğinden çok nende verildiği üzerinde çalışma yaptığımız için bu hizmeti veren herkese teşekkür ederiz.

Mustafa Güzelgöz, sonradan adına ürgüp sistemi denecek olan; literatürde eşekli kütüphane denilen uygulamayı ilk kez başlatmış; beş eşek, iki at ve üç katırla 36 köye, 200 adet kitap alan kitap sandıklarını hayvanlara yükleterek memurlarıyla beraber göndermiş ve günün koşulları içinde her türlü olanağı kullanarak gezici kütüphane hizmeti sağlamıştır.

Günümüzde internet hizmetlerinde gözle görülür şekilde iyileştirme yapılmış olmasından dolayı bu hizmet son bulmuştur. Hatta sabit kütüphaneler bile eski günlerde görmüş olduğu ilgi ve alakayı günümüzde görmemektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top